Menu Content/Inhalt

W Rawie Mazowieckiej, usytuowanej w połowie drogi między Warszawą i Łodzią, od kilku lat sezon wakacyjny zamyka niezwykłe wydarzenie: Fiesta Balonowo –Spadochronowa.
Już same zawody balonowe to spektakularne widowisko. W Rawie efekt wzmocniono połączeniem konkurencji balonowych ze skokami spadochronowymi na celność lądowania.
Cel dla skoczka wyłożony jest na stadionie, w sąsiedztwie średniowiecznego Zamku    Książąt Mazowieckich. Pilot balonu musi osiągnąć wysokość ok. 1000 m jak najbliżej stadionu, tak aby umożliwić skoczkowi precyzyjne lądowanie. Potem zazwyczaj rozgrywa swoje konkurencje balonowe.


Rywalizacja oczywiście jest bardzo ważna. Osiągane rezultaty pozwalają na wyłonienie zwycięzcy wśród pilotów balonowych i skoczków. Jednak organizatorom i uczestnikom chodzi głównie o pokazanie piękna obu dyscyplin oraz przekazania przynajmniej części emocji, które towarzyszą lotom balonowym i skokom.
Warto zmierzyć się z taką imprezą, nawet jeśli miasto nie ma lotniska czy aeroklubu. Wiele tysięcy osób ma szansę poznania czegoś nowego, odświeżenia sobie części zagadnień związanych z fizyką i meteorologią. Ułatwiają to media, które z roku na rok coraz chętniej towarzyszą imprezie. Ich zainteresowanie wzbudził m.in. lot sterowca, pilotowanego przez Pawła Bamberskiego z Wrocławia. Zdjęcia wykorzystane są z galerii zdjęć Panów: D.Bógdał; P.Kleszcz; J.Koprowski; M.Szewczyk.

aerostat

lot spoadochronowy

celnosc ladowania

balon i spadochroniarze

zamek w tle

Pozwolę sobie trochę więcej opisu imprezy i zdjęć ująć w tejże publikacji, gdyż impreza jest tego warta i godna naśladowania.
W baloniarstwie rozgrywa się kilka typów konkurencji. Należą do nich: loty na odległość, wysokość, do określonego celu oraz bardzo popularne zawody - pogoń za lisem.
Wydaje się, że piloci balonów mogą decydować jedynie o wysokości lotu i że balon jest mało sterowny. Zmianę kierunku lotu uzyskać można jednak poprzez złapanie innego kierunku wiatru na innej wysokości.


Loty na odległość
Zawodnicy startują z jednego miejsca, a ich celem jest pokonanie jak najdłuższego dystansu, mierzonego w linii prostej między punktami startu i lądowania.


Loty do celu
Zadaniem pilota jest uzyskanie jak najbliższej odległości od celu wyznaczonego przez organizatorów. Bardzo przydaje się w tym przypadku dobra prognoza meteo i dobre wyczucie wiatrów, wiejących na różnych wysokościach. Zawodnik musi nadlecieć nad oznaczony przez organizatora cel (najczęściej stosuje się krzyż z płótna lub charakterystyczne miejsce na ziemi), po czym zadanie jego polega na zrzuceniu z balonu tzw. markera, by spadł jak najbliżej środka celu. Funkcje markera spełnia woreczek z piaskiem ( wagi 70 gramów) z przymocowaną wstęgą długości 170 cm.


Pogoń za lisem
Bardzo ciekawa konkurencja, polegająca na śledzeniu lotu "lisa" - balonu organizatora, startującego z ukrycia. Zadaniem uczestników jest pogoń za lisem i wylądowanie jak najbliżej niego. Takie zawody ściągają zainteresowanie wielu widzów, jadących za balonami. Najczęściej organizowane są przez kluby baloniarskie na zakończenie sezonu i kończą się piknikiem w terenie.


W typowych konkurencjach balonowych piloci starają się dolecieć nad wyznaczony cel na jak najmniejszej wysokości aby zminimalizować zniesienie przez wiatr markera po jego rzucie do celu. W konkurencji balonowo – spadochronowej wyrzut skoczka następuje na wysokości około 1000 metrów, dlatego taktyka lotu do celu musi być zupełnie inna, ponieważ przed nalotem na cel pilot wykorzystuje wiatr górny, który jest wiatrem gradientowym, a nie dolny, który podlega odchyleniom w zależności od ukształtowania terenu i występowania różnego rodzaju podmuchów powstających na przykład w wyniku kontrastów terenowych na styku powierzchni o różnych właściwościach termicznych (np. na styku powierzchni jeziora i lądu lub dużych obszarów leśnych i terenów rolniczych.
Po opuszczeniu kosza balonu  przez skoczka spadochronowego, balon zaczyna wznosić  się z prędkością około 2-3 m/s. Dzieje się tak dlatego, że temperatura we wnętrzu powłoki jest dostosowana do ciężaru balonu, załogi i skoczka. W chwili opuszczenia kosza przez skoczka okazuje się, że całość jest lżejsza o około 70-80 kilogramów (chyba żeby to skakał piszący tę stronę balonową) i mamy nadmiar siły wyporu w stosunku do ciężaru jaki pozostał, i ten nadmiar siły zamienia się w energię potencjalną czyli powoduje wznoszenie balonu. Dzieje się tak do momentu aż temperatura w powłoce spadnie odpowiednio do ciężaru jaki  to powietrze musi unieść. Najczęściej w zależności od ciężaru skoczka, balon wznosi się około 100-200 metrów.


Dla niektórych mieszkańców baloniarstwo staje się nowym hobby, sposobem na spędzanie wolnego czasu i okazją do zawarcia wielu wartościowych znajomości. W czasie tej fiesty stworzono też możliwość wysłania swoim bliskim pozdrowień za pomocą Poczty Balonowej. Te specjalne przesyłki zabrał do swojego kosza pilot Aeroklubu Warszawskiego – Ryszard Kurowski, który wraz z Karolem Stefaniak Naczelnikiem Urzędu, balonem SP – BYS  METALEXPORT przetransportowali 57 sztuk przesyłek poleconych i 402 sztuki zwykłych.

balon stalowa wola

dwa balony nad mostem

balon i stateczniki

kompas balonowy

mataleksport

Z okazji fiesty wydano kartki pocztowe - dyrekcyjne  (RUP Skierniewice) nakład 400 sztuk.

1

Przesyłki zaopatrzone były w stempel okolicznościowy z napisem:
- / RAWA MAZOWIECKA 1  / 27.08.2005 / DNI RAWY MAZOWIECKIEJ (herb i rysunek balonu);

oraz inne stemple dotyczące imprezy i poczty balonowej:
- / RAWA / 2005/  w kolorze czarnym,
- / PRZEWIEZIONO / POCZTĄ / BALONOWĄ  również w kolorze czarnym.
Miejsce  startu         -  RAWA MAZOWIECKA (CHRUSTY). Miejsce lądowania  -  LESIEW  (RAWA MAZOWIECKA 3). Odległość  - 15 km – 53 minuty lotu.
Urząd Pocztowy Rawa Mazowiecka 3 stosowały stemple po otrzymaniu przesyłek:
-  RAWA MAZ. 3  27 08 05 09   * AD *
-  RAWA MAZ. 3  27 08 05 13   * AD * (na kopertach  zbiorczych).
Organizatorami poczty balonowe byli: Dyrekcja Okręgu Poczty w Łodzi, Rejonowy Urząd Poczty w Skierniewicach oraz Urząd Miasta Rawa Mazowiecka.
Do przewozu „Pocztą Balonową” dopuszczone zostały listy priorytetowe i ekonomiczne, krajowe i zagraniczne, zwykłe i polecone oraz kartki pocztowe opłacone zgodnie z cennikiem opłat za usługi pocztowe w obrocie krajowym i zagranicznym.
Regulamin „Poczty Balonowej” został zatwierdzony przez Pocztowe Centrum Filatelistyki w dniu 02.08.2005 roku.
Rawska impreza jest jednym z etapów na drodze popularyzacji lotów balonowych i skoków i myślę, ze takie imprezy należy pielęgnować.

balon pocztowy

Jedna z organizatorek Pani Bożena Sukiennik tak to określiła: „I tak długo jak starczy nam sił i entuzjazmu, a sponsorów będzie stać na hojny gest, tak długo w Rawie Mazowieckiej będzie można spotkać kontynuatorów idei braci Montgolfier”.

kartka okoliczn

koperta balonowa

 

Przesyłka balonowa polecona

 

2