Menu Content/Inhalt

Dyrekcja Okręgu Poczty w Gdańsku, Rejonowy Urząd Poczty w Toruniu i Stowarzyszenie BMW Veteran Club Toruń zorganizowały w dniu 21.7. 2001 roku przewóz poczty balonem SP - BIR  „ ALTOM ” THUNDER  COLT 69A  w rejonie Torunia. Do przewozu pocztą balonową zostały dopuszczone listy krajowe i zagraniczne, zwykłe i polecone oraz kartki pocztowe opłacone zgodnie z obowiązującą taryfą.

Z tej okazji została wydana kartka pocztowa „dyrekcyjna” tematycznie związana ze zlotem Veteran Club.

Znaczki pocztowe zostały zaopatrzone w stempel okolicznościowy okrągły z napisem: „TORUŃ 1  21.07.2001  /  VI  TORUŃSKI   ZLOT MOTOCYKLOWY   BMW   VETERAN   CLUB  /  POCZTA  BALONOWA”
Stosowano również inny stempel w kolorze zielonym traktujący o załodze balonu: „POCZTA  BALONOWA  /  BALON  ALTOM  /  WIŚNIEWSKI    ARKADIUSZ  /  KOŁODZIEJ  JAN  / 
ZAŁOGA  /  WIŚNIEWSKI  JERZY  /  NOSKOWICZ  PAWEŁ   /  ZIELIŃSKI  LESZEK”

balon altom

Balon, który wystartował w Toruniu o godzinie 17,45 zakończył swój lot w miejscowości Podzamcze o godzinie 19,02 i pokonał odległość 22 km.
Przewieziono 656 sztuk przesyłek zwykłych i 117 sztuk poleconych.

 

Zgodnie z zatwierdzonym regulaminem lotu w dniu lotu balonu na przesyłki oczekiwały urzędy pocztowe: Włocławek 1, Grudziądz 1 i Bydgoszcz 1. Przesyłki dowieziono z miejsca lądowania do Włocławka, gdzie ładunek przyjęto o godzinie 20,00.

 

Urzędy nadawczy i odbiorczy stosowały stemple:
-  DN   -   TORUŃ 1           21 07 01 14   *  AŁ *
-  DO   -  WŁOCŁAWEK 1   21 07 01 20   *  BT *

Poczta balonowa została zorganizowana na podstawie zezwolenia CZPP z dnia 26.04.2001 r.

 

lot balonowy

 

Przesyłka balonowa na kartce pocztowej bezznaczkowej tematycznie związana ze zlotem.

 

wloclawek

 

Organizatorzy wydali odnakę w czterech kolorach upamiętniajacą zlot motocyklowy, tematycznie również związane z pocztą balonową, które dołączyłem do zbioru.

 

4

 

 3

 

Przesyłka polecona.

 

5