Menu Content/Inhalt

XIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna odbyła się pod hasłem „35-lecia PRL, w roku 60-lecia i Powstania Śląskiego”. 2 września był obchodzony na Wystawie jako Dzień Śląski. W tym dniu grupa filatelistów złożyła kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich, oddając hołd tym, którzy walczyli o Polski Śląsk.

Jedną z cieszących się dużym powodzeniem imprez związanych z wystawą była poczta balonowa. Start balonu „Katowice” z trzema członkami załogi pod dowództwem Józefa Zycha, odbył się w dniu 28 sierpnia przy idealnej wprost pogodzie.
Do przewozu balonem przyjęto około 15500 listów, w tym około 2500 poleconych.

Balon po przebyciu przeszło 110 km, wylądował w miejscowości Włoszczowa, skąd po ostemplowaniu przesyłek, wyekspediowano je normalna drogą pocztową.

W związku z lotem balonowym wydano:
1. Nalepka balonowa drukowana w arkusikach po 4 sztuki nalepek i 2 przywieszki. Układ taki umożliwiał stworzenie przesyłek o 4 różnych kombinacjach nalepki z przywieszką. Zastosowano papier biały, gruby, gładki, gumowany, nieząbkowany. Nakład 20000 sztuk. Kolory: niebieski i czarny. Układ przywieszek:
a) przywieszka typ I: „XIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna”
b) przywieszka typ II: „Katowice 79”.
Obie przywieszki umożliwiają układ z nalepką po stronie prawej lub lewej.

arkusik

2. Kartka pocztowa wydana z okazji wystawy, która wykorzystana została do przewozu balonem. Po lewej stronie u góry charakterystyczny schemat kopalni, poniżej napis: „XIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna Katowice 79”. Spotyka się kartki w różnych kolorach schematu kopalni , a także napisu „Katowice 79”. Różna jest również wielkość czcionek pod schematem.

stempel

Zastosowany również został stempel okolicznościowy: „/KATOWICE 1  26.8.1979     XIII OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA FILATELISTYCZNA / POCZTA BALONOWA /” o średnicy fi 40 mm, a według Katalogu Polskich Stempli Okolicznościowych to numer 79237.


3. Wydane zostały koperty w dwóch typach:
a) na dole koperty po lewej stronie nadruk „Komitet Organizacyjny XIII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej Katowice 79” z pełnym adresem i numerem telefonu w kolorze czerwonym,
b) na dole koperty po lewej stronie schemat kopalni i pod spodem nadruk „XIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna Katowice 79” w kolorze czarnym.

10

Start balonu odbył się z polanki w Wojewódzkim  Parku Kultury i Wypoczynku kiedyś w Katowicach, dzisiaj w Chorzowie (wędrująca granica między oboma miastami).

Po wylądowaniu i dostarczeniu przesyłek do Urzędu Pocztowo-Telekomunikacyjnego we Włoszczowej zastosowano różne wyróżniki na stemplach, a także stemplowano przesyłki w dwóch datach 26.8.79 oraz 27.8.79.

Przesyłki  numerowano  numeratorem  sześciocyfrowym. Nalepki zaopatrzono stemplem: „/Przewieziono balonem / Katowice  SP-BZH” w kolorze fioletowym.
                                    
DN  -  KATOWICE 1                            26.-8.79.10    * L1 *
DN  -  KATOWICE 1                            26.-8.79.10    * N *

/na znakach polecenia/

DO  -  SECEMIN K WŁOSZCZOWEJ       27.-8.79.-9    * A *
DO  -  SECEMIN K WŁOSZCZOWEJ       26.-8.79.18    * A *
DO  -  SECEMIN K WŁOSZCZOWEJ       27.-8.79.-9    * D *
DO  -  SECEMIN                                26.-8.79.19    * B *

      -  SECEMIN                                27.-8.79.10     * B *
      -  SECEMIN K.WŁOSZCZOWEJ       27-.8.79.-9    * D *

      -  SECEMIN K.WŁOSZCZOWEJ       26.-8.79.19    * D *

Koperta i kartka wydana z okazji XIII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej, które zostały wykorzystane do lotu balonowego.

koperta

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "A" na stemplu odbiorczym.

kartka

Na poniższej przesyłce balonowej występują dwa różne stemple z różnymi wyróżnikami. Co prawda poczta w Seceminie stosowała kilka wyróżników na przesyłkach, ale w przypadku stosowania paru wyróżników na jednej przesyłce ważny jest z datą najwcześniejszą, następny można traktować jako odsyłkowy. Ktoś uważał że filateliści lubią mieć takich dużo i klepał je.

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "D" na stemplu odbiorczym.

secemin 2 stemple

Przesyłka balonowa z wyróżnikiem "B" na stemplu odbiorczym. Koperta typu "b" opisana powyżej.

katowice 79 435

Przesyłka balonowa na kopercie przygotowanej do lotu balonowego (typ "a"), opisana powyżej.

czerwony nadruk 1979

Przesyłka balonowa z godziną "19" i wyróżnikem "D" na stemplu odbiorczym.

secemin 19 79r

Przesyłka balonowa polecona z wyróżnikiem "N" UP Katowice.

secemin n 1979

Przesyłka balonowa z datownikiem odbiorczym: SECEMIN K. WŁOSZCZOWEJ 27.-8.78-9 wyróżnik "A"

11

Przesyłka balonowa z datownikiem odbiorczym: SECEMIN 27.-8.79.10 wyróżnik "B".

14