Menu Content/Inhalt

Spis treści

POCZTA BALONOWA W PRZEMYŚLU

 

 

 

Bardzo cieszy fakt, że 100 rocznicę walk o Twierdzę uczczono w Przemyślu pocztą balonową, która również jest 99 rocznicą pierwszej poczty balonowej z oblężonego Przemyśla. Dokładnie opisałem poczty: samolotowe i balonowe z oblężonego Przemyśla na poniższej stronie internetowej
http://epopejabalonowa.pl/balony-w-okresie-miedzywojennym/twierdza-przemysl Po wejściu w menu witryny na tytuł "Balony w okresie międzywojennym", pod spodem jest artykuł "Twierdza Przemyśl". Wystarczy kliknąć. Na siedmiu stronach opisane poczty: samolotowe, balonowe i pamiątki.

O Twierdzy Przemyśl, jej fortach, oblężeniu napisano bardzo wiele publikacji. I nie sposób sprowadzić całego materiału do niniejszego artykułu oraz który postanowiłem w poprzednim artykule ograniczyć do łączności żołnierzy twierdzy ze światem zewnętrznym, jak również pamiątek, które zostały wydane od 1915 roku i do chwili obecnej ich transport z Twierdzy Przemyśl jest kontynuowany.

Także w tym artykule ograniczę się tylko do poczty balonowej, która odbyła się 20 lipca 2014 roku. Organizatorami „Poczty Balonowej‘’ byli: Biuro Marketingu i Filatelistyki, Regionalny koordynator ds. Filatelistyki, Region Sieci w Rzeszowie oraz Urząd Miasta Przemyśl.
Była to jedna z wielu imprez związanych z 100 rocznicą walk o Twierdzę.

Poczta Polska wydała z tej okazji dwa wzory kartek korespondentek oraz arkusik znaczków personalizowanych tzw. "Mój znaczek". Ja osobiście do zbioru dołączyłem inną równiez kartkę wydaną także przez Pocztę Polską a mianowicie "Święto Fajki". która to po opracowaniu została przewieziona balonem. Święto Fajki wpisało się na stałe w klimat miasta Przemyśla i weszło do kalendarza imprez w Przemyślu. Rok rocznie przyjeżdżają miłośnicy fajek by wziąć udział w świętowaniu turnieju wolnego palenia fajki oraz imprezach towarzyszących. Przemyśl jest Stolicą Polskiej Fajki, a przemyska fajka stała się regionalnym produktem. Wielogodzinna impreza jest okazją dla rzemieślników którzy mają możliwość zaprezentowania swoich wyrobów, a tym samym upowszechniania przemyskiego rękodzieła artystycznego, które ma ponad 100 letnią tradycję.

Image

Image

Image

Image

Natomiast Urząd Miasta w Przemyślu wydał kopertę okolicznościową i arkusiki w ilości 51 sztuk.

Image

Image


 

 

 

 

W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować kilku osobom, którzy przyczynili się do napisania tego artykułu poprzez zdjęcia czy informacje, a mianowicie: Pan Naczelnik UP Edward Siara, Pan Marek Popowicz WSP ds. Marketingu Biuro Marketingu I Filatelistyki, Pan Grzegorz Karnas (UM Przemyśl), który to również był członkiem załogi balonu pocztowego, a w szczególności Pani Urszuli Dobrzańskiej asystentki UP w Przemyślu. Serdecznie dziękuję.

Na przemyskim rynku przez 2 dni na stoisku poczty balonowej, można było zakupić okolicznościowe kartki i znaczki oraz pocztówki z Przemyśla. Stoisko obsługiwały Panie asystentki UP: Elżbieta Obrodzka, Sylwia Nowak, Urszula Dobrzańska., które to również zajmowały się opracowywaniem przesyłek.

Image

Image

Image

Image

Worek z pocztą balonową przekazywały pilotowi Panie Elżbieta Obrodzka oraz Sylwia Nowak asystentki UP Przemyśl 2.

Image

Image

Image


 

 

 

 

O godzinie 18 na przemyskim rynku wystartował balon pocztowy:

Image

Nie mogło także zabraknąć Orkiestry Reprezentacyjnej Austriackich Sił Zbrojnych "Gardenmusik Wien", która uświetniała to wydarzenie.

Image

Image

Pilot: Waldemar Lekan (Aeroklub Stalowowolski) i Grzegorz Karnas (UM Przemyśl) po przeleceniu 11 km wylądowali w Gminie Krasiczyn, niedaleko Korytnik. 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


 

 

 

 

Przesyłki od pilota odebrała Pani Urszula Dobrzańska (asystent UP Przemyśl 1), zostały dostarczone do UP Krasiczyn najbliższy urząd od miejsca lądowania balonu.

Image

W sumie zostały przewiezione 802 przesyłki:
- ekonomiczne krajowe - 615
- priorytetowe krajowe - 105
- ekonomiczne zagraniczne - 2
- priorytetowe zagraniczne - 42
- polecone ekonomiczne krajowe - 37
- polecone priorytetowe krajowe - 1

A moje przesyłki to:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image