Czym różnią się od siebie lotnia, paralotnia, motolotnia i motoparalotnia?
Według polskiego prawa lotnia umożliwia swoją konstrukcją start z nóg oraz posiada wewnętrzne elementy usztywniające oraz rozpięte na nich powierzchnie nośne.
Paralotnia wywodzi się bezpośrednio ze spadochronu szybującego. Do skrzydła przyczepiona jest uprząż, która wyposażona jest w deskę umożliwiającą sterowanie poprzez balans ciała, protektor, który chroni pilota podczas upadku z niskiej wysokości, a także pojemnik na spadochron zapasowy. Uprząż połączona jest ze skrzydłem za pomocą taśm nośnych, a dalej linek, które łączą się z płatem w kilkudziesięciu miejscach
Motolotnia to połączenie lotni i silnika. Powierzchnia skrzydła jest nieco większa niż w przypadku wersji bezsilnikowej, głównie z powodu ciężaru całej maszyny. Motor zamocowany jest na specjalnym wózku, który dzięki systemowi jezdnemu nie wymaga już rozpędu na nogach pilota, a jedynie zajęcia mniej lub bardziej wygodnej pozycji za sterami.
Motoparalotnia inaczej zwana paraplanem, to nic innego jak paralotnia z silnikiem napędzającym. Podczas lotu motoparalotnią pilot nie ma klasycznej uprzęży, ale siedzi w dwuosobowym wózku, który przypomina ten używany do motolotni.
Pierwszy projekt lotni wykonał m.in. Leonardo da Vinci.
Istotny wkład w rozwój lotnictwa wniósł niemiecki konstruktor Otto Lilienthal (1848–1896), który na swoich lotniach-szybowcach wykonał ponad 2 tysiące udanych lotów gromadząc przy tym ważne informacje doświadczalne. Lilienthal zginął w wypadku podczas lotu lotnią. Na jego cześć ustanowiono Medal Lilienthala przyznawany za wybitne osiągnięcia szybowcowe.
Polskim prekursorem szybownictwa, który jako pierwszy w kraju zbudował i wykonywał loty na lotni własnej konstrukcji zbudowanej w 1895 roku był Czesław Tański. W czerwcu 1886 wykonał szereg prób lotniczych w miejscowości Wygoda koło Janowa Podlaskiego.
Myślę, że poczta lotniowa spełnia mój dobór w kolekcjonowaniu walorów aerofilatelistycznych w zakresie ekologii, podobnie jak poczta balonowa czy szybowcowa. Na stronie 2 przedstawiam lotnie, paralotnie, motolotnie i motoparalotnie na znaczkach, kartkach, kopertach, zdjęciach - piękny widok.
Parolotnie
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |