Menu Content/Inhalt

Spis treści

 

1

 

Czym różnią się od siebie lotnia, paralotnia, motolotnia i motoparalotnia?


Według polskiego prawa lotnia umożliwia swoją konstrukcją start z nóg oraz posiada wewnętrzne elementy usztywniające oraz rozpięte na nich powierzchnie nośne.


Paralotnia wywodzi się bezpośrednio ze spadochronu szybującego. Do skrzydła przyczepiona jest uprząż, która wyposażona jest w deskę umożliwiającą sterowanie poprzez balans ciała, protektor, który chroni pilota podczas upadku z niskiej wysokości, a także pojemnik na spadochron zapasowy. Uprząż połączona jest ze skrzydłem za pomocą taśm nośnych, a dalej linek, które łączą się z płatem w kilkudziesięciu miejscach


Motolotnia to połączenie lotni i silnika. Powierzchnia skrzydła jest nieco większa niż w przypadku wersji bezsilnikowej, głównie z powodu ciężaru całej maszyny. Motor zamocowany jest na specjalnym wózku, który dzięki systemowi jezdnemu nie wymaga już rozpędu na nogach pilota, a jedynie zajęcia mniej lub bardziej wygodnej pozycji za sterami.


Motoparalotnia inaczej zwana paraplanem, to nic innego jak paralotnia z silnikiem napędzającym. Podczas lotu motoparalotnią pilot nie ma klasycznej uprzęży, ale siedzi w dwuosobowym wózku, który przypomina ten używany do motolotni.


Pierwszy projekt lotni wykonał m.in. Leonardo da Vinci.

 

2

 

Istotny wkład w rozwój lotnictwa wniósł niemiecki konstruktor Otto Lilienthal (1848–1896), który na swoich lotniach-szybowcach wykonał ponad 2 tysiące udanych lotów gromadząc przy tym ważne informacje doświadczalne. Lilienthal zginął w wypadku podczas lotu lotnią. Na jego cześć ustanowiono Medal Lilienthala przyznawany za wybitne osiągnięcia szybowcowe. 

 

3

 

4

 

5

 

Znaczki wydane w roku 1978 w serii z doplatą „na mlodzież”, ten znaczek pokazuje lot Otto Lilenthala w 1891 roku. Stempel używany w stuletnią rocznicę lotu Lilenthala, pokazujący lotnię lilenthala oraz szybowiec. Tekst stempla: 100 lat lotu czlowieka / Otto Lilenthal. 15 lat ARGE Lotnictwo na Themaba’91 (tematycznej wystawy znaczków). ARGE to skrot od Arbeitsgemeinschaft = grupa (doslownie: wspólnota) robocza - grupą filatelistów, którzy szczególnie interesują się lotnictwem. Motiv-Arge Luftfahrt należy do Stowarzyszenia Niemieckich Filatelistów i Stowarzyszenia Filatelistycznych Grup Roboczych.

 

10

 

Polskim prekursorem szybownictwa, który jako pierwszy w kraju zbudował i wykonywał loty na lotni własnej konstrukcji zbudowanej w 1895 roku był Czesław Tański. W czerwcu 1886 wykonał szereg prób lotniczych w miejscowości Wygoda koło Janowa Podlaskiego.

 

6

 

Numizmat z pierścieniem polimerowym odpornym na fałszerstwo, co niejednokrotnie wzbudza ogromny entuzjazm wśród kolekcjonerów. Obraz zachwyca filigranowymi, wyraźnymi obrazami.


Awers: Paralotniarz umieszczony w centrum, w górskim krajobrazie.


Rewers: Poświęcony Republice Federalnej Niemiec: orzeł federalny, na którym widnieją herby 16 krajów związkowych, otoczone zasadami naszej demokracji – jedność, prawo, wolność.


Pod napisem „In der Luft” kryje się marzenie o lataniu nad rozległymi łąkami i górskimi krajobrazami.


Niemcy 2019
Średnica 40 mm
Waga 32 g


Powód wydania: ruch w powietrzu 

 

7

 

8

 

9

 

Myślę, że poczta lotniowa spełnia mój dobór w kolekcjonowaniu walorów aerofilatelistycznych w zakresie ekologii, podobnie jak poczta balonowa czy szybowcowa. Na stronie 2 przedstawiam lotnie, paralotnie, motolotnie i motoparalotnie na znaczkach, kartkach, kopertach, zdjęciach - piękny widok.

 


 

 

 

Clip 2

Clip 3

 

Parolotnie

 

Clip 4 Clip 5
Clip 6 Clip 7
Clip 8 Clip 9

 

Clip 10