Menu Content/Inhalt

MIĘDZYNARODOWE   ZAWODY   BALONÓW   NA   OGRZANE POWIETRZE  Z  OKAZJI  200 - ROCZNICY  WZLOTU  PIERWSZEGO BALONU 1983

Aeroklub Poznański w Lesznie w dniu 10. IX. 1983 roku zorganizował Międzynarodowe Zawody Balonowe na Ogrzane Powietrze z okazji 200 rocznicy wzlotu pierwszego balonu.

Ten „mityng” balonowy na wniosek Aeroklubu Poznańskiego upamiętniła Poczta Polska okolicznościowym kasownikiem, który był do osiągnięcia w UPT Leszno 1 (10.09.1983 r.).

Stempel zawiera napis: LESZNO 1   10 IX 1983  /  MIĘDZYNARODOWE ZAWODY  BALONOWE  NA  OGRZANE  POWIETRZE Z  OKAZJI  200 – ROCZNICY  WZLOTU PIERWSZEGO  BALONU.

W/g Katalogu Polskich Stempli Okolicznościowych Andrzeja Myślickiego jest to numer / 83 208 /  o średnicy fi 41 mm.

clip

Została wydana również z tej okazji okolicznościowa koperta z nadrukiem identycznym jak stempel. W środku stempla figuruje herb Leszna. I myślę, że mogę pozwolić sobie tutaj na głębsze omówienie tego herbu, chociażby ze względu na to, iż Leszno jest jednym z najbardziej prężnych ośrodków, które przewożą pocztę specjalną różnymi środkami lokomocji.

clip 2

clip 3Herb Leszna – herb stanowiący: „Tarcza herbu podzielona prostopadle na dwie części: w prawej (heraldycznie) połowie na złotym tle niecała głowa byka w kolorze czarnym, biało cieniowana, ze skręconym złotym kółkiem w nozdrzach, czarno cieniowanym, w lewej połowie na czerwonym tle topór z ostrzem w kolorze białym ze złotą rękojeścią. W środku głównej tarczy mniejsza tarcza z uszczerbionym herbem Sulima (pozbawionym korony). Tarcza podzielona poziomo na dwie równe części: w górnej na złotym tle wynurzała się większa część czarnego orła. biało cieniowanego, z czerwonym dziobem i językiem, dolna część tarczy przedstawiała niebieskie pole.”
 
Z okazji w/w zawodów nie był organizowany żaden oficjalny przewóz poczty balonowej. Chociaż w dniu 10.09.1983 r. przewieziona została specjalna poczta balonowa z Leszna do Lubina k/ Kościana w Polsce przez balon oznaczony HB – BAE „LIECH-TENSTEIN”. Ta czynność lotnicza zorganizowana była w ramach 26 lotu balonowego zachodnio-niemieckiego towarzystwa wioski dziecięcej. Zostały one ostemplowane właśnie omawianym stemplem okolicznościowym.


Jest to mocno naciągana prywatna zabawa w nabieranie niezorientowanych sympatyków polskiej poczty balonowej.
Dopuszczone do lotu zostały tylko specjalne koperty balonowe, które dodatkowo opatrzone zostały specjalną nalepką na papierze samoprzylepnym.


Ta nalepka, poza szkicem balonu, ma napis w języku polskim: „PRZESYŁKA BALONOWA 3.00” (3 zł?) i była naklejona najprawdopodobniej po powrocie z imprezy w RFN.

Znany pilot balonowy Johannes  Scheer wraz z co pilotem Wolfgangiem von Zeppelin wystartowali o godzinie 9,47 w Lesznie i po przeleceniu balonem wraz z przesyłkami ok. 31 km wylądowali o godzinie 11,27 w Lubinie.  Czyli czas przelotu to 1 godzina i 40 minut. Lecieli na wysokości 950 m ze średnią prędkością 18 km/h.

Oprócz nich startowały inne balony z Niemiec, Austrii, Szwecji, Czechosłowacji, Węgier oraz Polski.


Stempel okolicznościowy / 83 208 /  zawiera napis: LESZNO 1   10 IX 1983  /  MIĘDZYNARODOWE ZAWODY  BALONOWE  NA  OGRZANE  POWIETRZE Z  OKAZJI  200 – ROCZNICY  WZLOTU PIERWSZEGO  BALONU
Datownik odbiorczy:  -  LUBIŃ  k. KOŚCIAN   10-9.83.12   ***
Zastosowany został również inny stempel z rysunkiem balonu i w kolorze zielonym: BORDSTEMPEL • FREIBALLON  (LIECHTENSTEIN) HB – BAE


Przesyłki numerowano numeratorem czterocyfrowym.


Polska była 32 krajem, w którym wystartował i transportował pocztę balon Kinderdorfu.

clip 4

Poniżej również wystawiona jest inna całostka zawierająca omawiany stempel, ale na parce znaczków tematycznie związanych z baloniarstwem. Myślę, że wszelkiego rodzaju stemple balonowe powinny być uwidocznione na znaczkach związanych z tematem balonowym. Co zresztą starałem się opisać w ciekawostkach w rozdziale "Wydarzenie 1981 roku".

clip 5

Balon, którym przesyłki zostały przewiezione. Nie jest to zdjęcie z opisywanych zawodów, jedynie pokazany balon jak on wyglądał. Jest to Raven model AS S-55A  nr 595 z 1979 r.

1