Menu Content/Inhalt

 

 

 

Trudny temat do zbierania z kilku powodów. Tych przesyłek jest bardzo mało a ponadto na różnych aukcjach występują pod nazwą innych balonów niż polskie, czy jakiekolwiek polskie nazewnictwo nie jest w tytule aukcji napisane, ale od czegoś trzeba zacząć.

Przesyłka dosłana z Gdańska na Gordon Bennett 1937 roku.

 

1

2

 

Pierwotnie zawody miały się odbyć w marcu i znane są przesyłki stemplowane z datą marcową. Miał lecieć z pocztą balon "Chemnitz VII" ale wpadł na linię elektr. i spłonął. Ze względu na złą pogodę eliminacje przełożono na kwiecień. Pocztę przewiózł tyko balon "Chemnitz VIII"


Boesman pisze o okoliczności organizacji zawodów (eliminacje), podaje dwie daty użycia datownika: 27.3.1937 r. - kiedy odwołano eliminację i 18.4.1937 r. - kiedy odbył się (drugi) lot eliminacyjny). Podaje że z tej okazji znane są:
(a) przesyłki niemieckie (dość popularne),
(b) przesyłki z mieszaną frankaturą Belgia-Niemcy - 50 szt,
(c) i nas interesujący lot (parę szt.).

 

5

 

6

 

Mój sympatyczny Kolega Pan Adam Głowacz przesłał mi dużą garść informacji dotyczacych powyższej przesyłki.

 

7

 

Poniżej notatka prasowa na temat awarii balonu "CHEMNITZ VII".

 

8

 

Z tego co wiadomo, to poza balonem Otto Bertrag zabrał ze sobą kilka przesyłek.

 

9

 

Z powyższego artykułu wynika, że wszystkie balony lądowały na terenie Polski w granicach po 1945 roku. Jedynie balon „Köln”  lądował w Gallen na terenie ówczesnej Rzeszy, obecnie miejscowość ta nosi nazwę Galowice (gm. Żórawina).

 

11

 

Otto Bertram – pilot balonu „CHEMNITZ VIII”

 

10

 

12

 

13

 

14

 

15

 

STEMPEL DODATKOWY (prywatny) z autografami załogi balonu.

 

16

 

11. Regularna poczta balonowa Organizacji Pro Juventute z Austrii, tym razem na rzecz wioski dziecięcej sierot w Rottenmann. Start był w Salzburgu a lądowanie w Golling, 3.05.1954. Jest to tzw. Zubringerpost, tzn. przesyłka dosłana z Polski, dlatego znaczek polski i stempel z Leszna z 29.04.54 (wcześniej takie dosyłki byly możliwe).

 

17