Menu Content/Inhalt

Znaczek Poczty ZSRR z 1956 r, który przedstawia moment wznoszenia się balonu w Rosji 225 lat wcześniej, to jest już w 1731 roku.

Okazuje się, że takiego lotu w Rosji nie było. Tak podaje miesięcznik „Filatelija SSSR" z sierpnia 1979 r.

W roku 1955, sprytu' inicjator sensacji, A. J. Sulikadzew przedstawił dyrekcji Poczty ZSRR sfałszowany dokument, mówiący o tym, że w 1731 r. domorosły naukowiec Krjakunoj wzniósł się balonem w powietrze. Celem działalności A. J. Sulikadzewa było wywołanie sensacji w dziedzinie aeronautyki, na co dała się nabrać Poczta ZSRR.


Żadne źródła publikacji Akademii Nauk ZSRR nie notują domniemanego pionierskiego eksperymentu balonem w Rosji w 1731 r.

ZSRR ze startem balonu. którego nie było.

 

1

 

Pamiątkowy lot upamiętniający Leona Eulera.  Start w Schlieren, 30. 11. 1957, Balon OMO, stempel pocztowy miejsca lądowania: Grenchen

Leonard Euler
* 15 kwiecien 1707 w Basel
+ 7. Wrzesien 1783 w St. Petersburg
Najwiekszy matematyk swojego czasu. Wyliczył jako pierwszy siłę wznoszenia balonu wolnego.


Druga strona:
Pod koniec 1956 roku ukazał sie rosyjski znaczek z okazji 225. rocznicy pierwszego rosyjskiego wzlotu balonu. Niemieckie czasopismo fachowe „Der Sammler-Dienst“ pisało na ten temat:
„W wydanej w 1819 roku książce autorstwa Sulakadsed-a „O lotnictwie w Rosji od 906 roku“, jest wspomniana próba lotu balonem, zbudowanym przez siebie samego, którą podjął niejaki Krjakutny, urodzony w Nerechta. Rok urodzenia i śmierci Krjakutnego nie są znane. Ponieważ mieszkańcy z Nierechta uważali jego przedsięwzięcie za dzieło diabła, musiał on opuścić swoją ojczyznę i udał się do Moskwy.“

 

2

 

3